
Aktualności

14
01 | 2019
System WMS - ile kosztuje?
Opis
System WMS (system zarządzania magazynem, Warehouse Management System) to narzędzie informatyczne wspierające procesy logistyki wewnętrznej. Ideą wykorzystania systemów WMS jest wprowadzenie systemu zadaniowego, który przejmie kontrolę nad organizacją pracy magazynierów i automatyki magazynowej w celu zwiększenia efektywności, zmniejszenia liczby pomyłek i optymalizacji wykorzystanej przestrzeni magazynowej.
System WMS - sposoby licencjonowania
W praktyce biznesowej istnieją dwa najbardziej powszechne sposoby licencjonowania systemów WMS (obie formy licencjonowania są również dostępne w ramach systemów WMS oferowanych przez HIT-Kody Kreskowe).
- Licencja na czas nieokreślony (perpetual): najbardziej powszechna forma licencjonowania systemów informatycznych, w tym systemów klasy WMS. Taka forma nabycia licencji powiązana jest z wysoką stawką startową- nabywca kupuje prawo do wykorzystania licencji przed uruchomieniem systemu. W kolejnych latach użytkowania jedynym kosztem związanym z funkcjonowaniem systemu WMS może być zakup usługi wsparcia (support&maintenance)
- Licencja Subskrypcyjna: taka forma licencjonowania systemów magazynowych charakteryzuje się brakiem konieczności nabycia licencji przed rozpoczęciem korzystania z systemu. Licencja jest wynajmowana, a opłata jest ponoszona comiesięcznie. Taka forma licencjonowania systemu zarządzania magazynem obniża koszt początkowy inwestycji
System klasy WMS - koszty instalacji i konfiguracji
Zarówno w przypadku systemów WMS nabytych w formie tradycyjnej jak i w formie subskrypcji konieczna jest ich instalacja oraz personalizacja. Tego typu usługi wykonywane są podczas projektu wdrożeniowego, którego podstawą jest rzetelna analiza procesów logistycznych, która staje się mapą wdrożenia systemu magazynowego. Koszt prac wdrożeniowych zależy od stopnia skomplikowania procesów logistycznych. HIT-Kody Kreskowe proponuje swoim Klientom pakiety typu „all-inclusive”, które zawierają oprócz kosztów wdrożenia również koszt licencji oraz sprzęt niezbędny do obsługi systemu WMS.
Sprzęt do obsługi systemu magazynowego - terminale mobilne, drukarki, systemy oznakowania magazynu
Właściwe uruchomienie systemu WMS wymaga konfiguracji nie tylko samego systemu WMS, ale również sprzętu do automatycznej identyfikacji, który z systemem magazynowym będzie współpracował. Każdy operator w magazynie powinien być wyposażony w terminal mobilny, a w poszczególnych strefach (np. strefa wysyłek) powinna być zainstalowana drukarka etykiet. Niezbędnym do funkcjonowania magazynu jest również właściwe oznakowanie stref magazynowych, które może być wykonane przez naszą firmę.
Ile kosztuje WMS?
Oferowane przez HKK pakiety różnią się przede wszystkim ze względu na stopień skomplikowania procesów w magazynie, ilość użytkowników, liczbę interfejsów z systemami zewnętrznymi. Szacunkowo, wdrożenie systemu klasy WMS, dla średniej wielkości magazynu, obsługiwanego przez 10 operatorów, wraz ze sprzętem i połączeniem z systemem ERP to wydatek netto rzędu 100 000 PLN.