Imię i Nazwisko:

Adres e-mail:

Telefon:

Jestem zainteresowany:Strona Główna / Twoja Branża / Produkcja / Znakowanie Przemysłowe

Znakowanie przemysłowe.


Znakowanie w przemyśle jest procesem różniącym sie od tradycyjnego znakowania kodem kreskowym, czy kodem 2D. Główna różnica polega na zastosowaniu sprzętu odpornego na działanie warunków przemysłowych (wysokie temperatury, zapylenie, kurz). Oprócz form znakowania przemysłowego, które opierają się na zastosowaniu etykiet specjalistycznych, w warunkach przemysłowych zastosowanie znajduje także znakowanie trwałe DPM (direct part marking).

DPM to technologia znakowania bezpośredniego
, która wykorzystywana jest najczęściej w hutnictwie, produkcji dóbr wysokoprecyzyjnych czy elektroniki. Wyróżnia ją niezniszczalność i odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne oraz możliwość zakodowania dużej ilości informacji na niewielkiej powierzchni.
   
Polega na nanoszeniu identyfikacji w postaci kodów lub znaków alfanumerycznych bezpośrednio na materiały/podzespoły czy produkty gotowe metodami wyżłabiania, grawerowania, wypalania z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń i maszyn.

Technologia DPM powstała na potrzeby NASA i początkowo była wykorzystywana do znakowania części promów kosmicznych. Sprawdziła się jako niezawodny nośnik trwałej informacji i często służy do śledzenia historii wytworzenia, monitorowania ruchu oznaczonych jednostek od momentu produkcji aż po wycofanie z użycia.
 


Typy rozwiązań DPM:

 • Dot-Matrix Paint Marking (DMPM) - identyfikacja powstaje na zasadzie punktów (Dot Matrix) ułożonych w matrycy według znaków alfanumerycznych lub kodów na przykład dwuwymiarowych.  Dot Matrix powstają przez wpryskiwanie farby są za pomocą pistoletu, który kontroluje dokładność wykorzystania farby na każdą kropkę. Urządzenia do znakowania tą metodą można wykorzystywać dla elementów gorących do 900 stopni C, zimnych i oleistych.
 • Dot-Matrix Stamp Marking (DMSM) - przy wykorzystaniu tej metody wykorzystuje się stacjonarny emboser, który wybija punkty z precyzyjną dokładnością zgodnie z przyjętym wzorem identyfikacji.
 • Dot-Matrix Laser Marking (DMLM) - znakowanie laserowe, najczęściej stosowane w identyfikacji elektroniki.
 • Direct Part Marking (DPM) - gdzie wykorzystuje się przenośne embosery do oznakowania.
 • Daisy Wheel Stamper (DWS) - technologia wykorzystywana do znakowania okręgów, pierścieni, walców.
 • Electronic Marking and Identification (EMIR) - RONMAS dostarcza kompletne rozwiązania do znakowania z wykorzystaniem czytników, anten i tagów RFID, które są odporne na środowisko różnych rodzajów metalu. Technologię tą można wykorzystać w temperaturze do 200 stopni C.
 
Powiązane Produkty Wydarzenia
 • Aktualności
  Promocje
  Artykuły
  Artykuł publikowany w czasopiśmie "Stal Metale & Nowe Technologie" nr wrz-paź 2011. Logistyka stali rządzi się swoimi prawami, które nieco inaczej wyglądają w przypadku producentów, a odmiennie wśród dystrybutorów. Producenci zazwyczaj produkują[...]
Zamknij Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.
Dowiedz się więcej.