Imię i Nazwisko:

Adres e-mail:

Telefon:

Jestem zainteresowany:Strona Główna / Artykuły / Terminale wózkowe - komunikacja operatora z WMS-em
2016.03.29,

Terminale wózkowe - komunikacja operatora z WMS-em

Odpowiedzi na pytania eksperckie do czasopisma Magazynowanie i Dystrybucja nr 2/2016
Autor: Marcin Kostrzewa, Specjalista ds. Automatycznej Identyfikacji.


1. Czego dziś w największym stopniu oczekują użytkownicy terminali wózkowych od dostawców sprzętu auto ID?

Będąc dostawcą urządzeń auto ID trzeba mierzyć się z coraz większymi wymaganiami klienta, które pozwalają dostawcom na wykazanie się swoimi kompetencjami. Dostarczając terminal wózkowy obsługa klienta nie ogranicza się do dostarczenia zamówionego urządzenia, ale sięga zdecydowanie dalej. Użytkownicy w procesie wyboru właściwego modelu urządzenia liczą na fachowe doradztwo i dopasowanie terminala do modelu wózka widłowego, specyfiki pracy i wymagań systemowych. Samo zamówienie i dostarczenie sprzętu często poprzedzone jest kilkudniowymi testami wybranego urządzenia, aby rzeczywiście przekonać się, jak wygląda praca na wybranym modelu. Dostawca urządzeń wraz z wybranym urządzeniem najczęściej oferuje także montaż zgodny z zaleceniami producenta wózka widłowego, a także szereg akcesoriów ułatwiających użytkowanie terminala lub dodatkowych urządzeń z nim współpracujących, takich jak skanery kodów kreskowych czy mobilne drukarki etykiet. Klienci liczą również na pomoc przy konfiguracji terminala - jego ustawień sieciowych czy np. portów z jakich korzystają urządzenia peryferyjne.

2. Jakie cechy terminali wózkowych są szczególnie istotne z punktu widzenia ergonomii pracy operatora wózka?

Biorąc pod uwagę ergonomię pracy operatora wózka widłowego najważniejszym kryterium wyboru terminala wózkowego jest jego budowa oraz możliwości komunikacyjne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wózków widłowych, w różnych rodzajach zabudów. Wybierając terminal wózkowy należy podejść do tej kwestii bardzo indywidualnie i zwrócić uwagę na ewentualne miejsce i warunki montażu, które pozwolą na wygodne operowanie ekranem lub klawiaturą, ale jednocześnie nie ograniczą widoczności operatorowi wózka. Warto przeanalizować ilość wyświetlanych na ekranie terminala danych i w sytuacji, gdy nie jest ich zbyt wiele wybrać model o mniejszej przekątnej ekranu - większy, nie zawsze znaczy lepszy. Sam sposób wprowadzania danych może determinować wybór odpowiedniego urządzenia lub modelu klawiatury. Niemniej ważne są także warunki zewnętrzne, a co za tym idzie typ wyświetlacza dopasowany do panującego oświetlenia.
W kwestii możliwości komunikacyjnych, w zależności od charakterystyki miejsca użytkowania wózka widłowego mamy możliwości komunikacji w standardzie WWAN lub WAN. Dla komunikacji z lokalną siecią bezprzewodową, dla miejsc o słabej propagacji fal radiowych warto rozważyć wybór urządzenia z zewnętrzną anteną, montowaną na wspornikach dachowych wózka.

3. Nad jakimi cechami terminali przeznaczonych dla operatorów wózków widłowych pracują współcześni inżynierowie w celu doskonalenia tych urządzeń?

Współcześni inżynierowie w celu doskonalenia urządzeń montowanych na wózkach widłowych pracują obecnie nad kilkoma aspektami. Niezmiennie są to kwestie związane z niezawodnością i wytrzymałością urządzeń. Warunki pracy można powiedzieć, że na przestrzeni lat nie zmieniają się, dalej mamy do czynienia z wpływem drgań, niskiej temperatury, wilgoci czy zapylenia, natomiast wymagania użytkowników pod kątem ciągłości pracy bez konieczności interwencji serwisu rosną.
Równocześnie prowadzone są prace nad zwiększaniem wydajności urządzeń, stworzenia jednej, elastycznej platformy sprzętowej dla całej gamy systemów operacyjnych, począwszy od MS Windows CE 7, przez Windows 7, a skończywszy na systemach natywnie wspierających multitouch jak Windows 8/8.1/10 czy najnowsze odsłony systemu Android.

4. Proszę o charakterystykę cech jednego/dwóch najpopularniejszych urządzeń w Państwa ofercie dedykowanych dla operatorów wózków.

W naszej ofercie jednymi z cieszących się największą popularnością terminalami wózkowymi są terminale firmy Honeywell z serii Thor. Urządzenia charakteryzują się unikalną, modułową budową - terminal składa się z elementu SmartDock, który pełni funkcję interfejsu komunikacyjnego i zasilającego (porty RS232, USB, przetwornica napięcia 10-60VDC, a w najnowszej wersji doku także LAN oraz USB typ A) oraz komputera wózkowego. Konstrukcja ta pozwala na szybkie przeniesienie terminala na inny wózek np. w przypadku awarii wózka bez utraty ciągłości pracy czy aplikacji. Komputer wózkowy dostępny jest w trzech wariantach wielkości ekranu - 8'' (Thor VM1 z wbudowaną klawiaturą), 9,7'' (Thor VM2) oraz 12.1'' (Thor VM3). Urządzenia dostępne są w szerokiej gamie systemów operacyjnych: CE 6.0, WES 2009, WES 7, Windows 7 Pro, WEC 7Windows 10 IoT Enterprise (Win 10 Industry). W celu maksymalnego zredukowania czasu potrzebnego na czynności serwisowe, w przypadku uszkodzenia mechanicznego ekranu dotykowego lub klawiatury, dostępne są jako akcesoria przednie panele terminala, do samodzielnej wymiany przez użytkownika. Taka samodzielna wymiana jest niezwykle prosta i zajmuje kilka minut.
Zamknij Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.
Dowiedz się więcej.