Imię i Nazwisko:

Adres e-mail:

Telefon:

Jestem zainteresowany:Strona Główna / Artykuły / Jakość kodów kreskowych pod lupą
2012.05.08,

Jakość kodów kreskowych pod lupą

Jakość wydruku kodów kreskowych to coraz częściej być albo nie być dla dostawców. Wśród kilku sposobów jej zapewnienia, najskuteczniejszą drogą jest ich weryfikacja przy użyciu sprzętu specjalnie do tego celu zaprojektowanego.
Z pozoru może się wydawać, że skutki wynikające z błędnego odczytu kodów nie spełniających wymagań to problem marginalny. Jednak badania przeprowadzone przez Instytut Logistyki i Magazynowania (ILIM) w sieciach dystrybucyjnych wykazują odmienne wnioski. W 2007 r. około 35% kodów nie spełniało standardów, a 2-3,5% było całkowicie nieczytelnych. Wg badań ILIM średni czas automatycznej identyfikacji produktu przy stanowisku kasowym to 2,6 s (przy minimalnym, niewiele dłuższym od sekundy), podczas gdy czas ręcznego wprowadzania numeru przy wadliwym kodzie to 6,1 s. Daje to średnie straty czasu pracy w systemie 24/7 na poziomie 10 godzin na dobę, czyli 130 dni w roku! A są to tylko straty powstałe przy odczytywaniu kodu. Biorąc pod uwagę straty czasu i koszty powstałe z powodu braku możliwości odczytu kodów podczas m. in. zwrotu dostawy od klienta na nasz koszt lub opóźnienia w łańcuchu dostaw na etapie wydania i przyjęcia towaru, straty są jeszcze większe.

Niektórzy wzbraniają się przed inwestowaniem w kontrolę jakości nadruku kodów twierdząc, że skoro ich czytnik kodów jest w stanie odczytać kod, to znaczy że jakość kodu jest właściwa. Nic bardziej mylnego, takie rozwiązanie gwarantuje jedynie poprawne odczytanie kodu przez ten konkretny czytnik. Należy pamiętać, że zastosowanie czytnika do sprawdzania jakości kodu nie jest właściwym podejściem. Czytnik nie zapewnia nam informacji wskazujących na parametry poprawności zaprojektowania kodu, a odczyt kodu przez różne modele czytników nie jest porównywalny. Producenci czytników stosują różnego rodzaju udogodnienia w celu zwiększenia ilości odczytywanych kodów w stosunku do nie czytanych np. zaawansowane algorytmy dekodowania kodów, moduły dodatkowego doświetlania w czytniku, firmware wyposażony w funkcje rekonstrukcji uszkodzonej symboliki czy w modułach wielolaserowych funkcje łączenia danych przesyłanych z kilku źródeł. Stąd, sprzętem gwarantującym odczyt kodów przez dowolny czytnik jest weryfikator kodów kreskowych, który sprawdzi parametry budowy kodu i jego wydruku.


W jakim celu weryfikować kody kreskowe?

Weryfikacja to proces techniczny, w którym badany jest symbol kodu, w celu określenia jego zgodności z opisem danej symboliki. Dzięki jej zastosowaniu można mieć pewność, że każdy kod, który uzyskał pozytywną ocenę podczas weryfikacji będzie odczytany przez dowolny czytnik kodów. Coraz częściej sieci handlowe i inni odbiorcy na rynku przemysłowym stawiają przed swoimi kooperantami wymagania zachowania wysokiej jakości kodów kreskowych zgodnych z normą ISO 15416 i specyfikacją GS1. Wymagania te można spełnić tylko wykorzystując weryfikatory kodów.

Weryfikatory kodów kreskowych

Zastosowanie weryfikatorów pozwala na ocenę jakości kodu zgodnie z normami ISO dla danych symbolik i specyfikacją ogólną GS1. Weryfikator powinien być urządzeniem certyfikowanym zaprojektowanym w oparciu o określone standardy ISO. Wyróżniamy różne rodzaje weryfikatorów, które możemy podzielić na przykład według kryterium sposobu pomiaru: - weryfikatory stacjonarne, które wymagają podłączenia do komputera, przenośne, które posiadają możliwość pracy na baterii z zapisem i wydrukiem wyników na przenośnej drukarce termicznej. Dostępne są także weryfikatory pracujące on-line na linii produkcyjnej, jednak nie spełniają one wymogów normy ISO 15416. Ich zastosowanie pozwala natomiast sprawdzać drukowane kody kreskowe nanoszone w procesie produkcyjnym na wyroby lub komponenty w celu śledzenia procesu produkcji. Weryfikatory dzielimy także na 1D i 2D oraz ze względu na moduły odczytujące na optyczne (zawierające wbudowaną kamerę o dużej rozdzielczości), laserowe i CCD.

Możemy wyróżnić dwie metody weryfikacji kodów kreskowych. Pierwsza tradycyjna, bazuje na własnościach metrycznych kodu, a analizie podlega współczynnik kontrastu. W zależności od wielkości analizowanej symboliki zdefiniowano dopuszczalne tolerancje błędów grubości kresek. Metoda ta nie jest standaryzowana, ale korzystają z niej często drukarnie i producenci opakowań, ponieważ wskazuje dokładnie miejsce błędu w kodzie. Obecnie, jedyną standaryzowaną metodą jest analiza ISO CEN/ANSI. Została ona poddana standaryzacji wg normy ISO/IEC 15416:2004. Dzięki temu pomiary tego samego kodu kreskowego wykonane na weryfikatorach różnych firm, zgodnych z normą, będą dawały podobne wyniki. Metoda ta oparta jest o szczegółową analizę kontrastów kodu tzw. profilu odbicia promienia skanującego. Podczas weryfikacji ISO CEN/ANSI sprawdzane są następujące parametry: dekodowanie, kontrast symbolu, kontrast krawędziowy, współczynnik odbicia światła, modulacja, dekodowalność i defekty. Na bazie tych parametrów weryfikator wskazuje końcową ocenę kodu kreskowego w skali od 4 do 0,5 gdzie wartość od 3,5 do 4 wskazuje na kod bardzo dobrej jakości. Wartość 1,5 jest poziomem minimalnym wg specyfikacji GS1 dla symboliki kodu EAN-13. Do weryfikatorów zwykle dołączane jest oprogramowanie służące do archiwizowania i filtrowania wyników z raportów badania kodów.

Kiedy weryfikować kod?

Zalecane jest weryfikowanie kodu kreskowego podczas jego projektowania oraz po wyprodukowaniu etykiety z kodem lub opakowania zawierającego kod kreskowy. Na etapie projektowania kodu, podczas przygotowania płyt drukowych, masterfilmów, czy generowania kodów kreskowych elektronicznie często odpowiedzialność za poprawność kodu kreskowego spoczywa na drukarniach. Po przyjęciu opakowania producent zlecający nadruk również powinien sprawdzać poprawność kodu kreskowego np. w dalszych etapach procesów wewnętrznych kiedy np. następuje dodruk etykiet z kodami na drukarkach termicznych, termotransferowych, innych (także bezpośrednie znakowanie wyrobów w technologiach ink-jet czy laserowej jeśli chcemy mieć pewność poprawności odczytu). Coraz częściej sieci handlowej zobowiązują swoich dostawców do zachowania odpowiedniej oceny jakości kodu kreskowego zgodnie z normami GS1. Jednak weryfikacja jest bardzo ważna w każdej innej branży, tam gdzie proces automatycznej identyfikacji w tym zapis danych w postaci kodów 1 czy 2D jest istotnym elementem współpracy między kooperantami m.in. w branży motoryzacyjnej, farmaceutycznej, elektronicznej i wielu innych.
Zamknij Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.
Dowiedz się więcej.